27 Ocak 2022
  • 27 Ocak 2022

William-Adolphe Bouguereau

By on 20 Nisan 2019 0 136 Views

SANAT HAREKETLERİ: AKADEMİK KLASİK

WİLLİAM-ADOLPHE BOUGUEREAU (1825 – 1905) , ZAMANININ EN ÜNLÜ FRANSIZ RESSAMIYDI. 1825 KASIM’INDA LA ROCHELLE’DE DOĞDU VE EBEVEYNLERİNİN HİÇBİRİNİN SANATLA BAĞLANTISI OLMADIĞI BİR KATOLİK AİLEDE BÜYÜDÜ. ON ÜÇ YAŞINDA, PONS’TAKİ BİRKATOLİK KOLEJİNDE OKUYORDU; BURADA NEO-KLASİK SANATÇININ ESKİ ÖĞRENCİSİ OLAN INGRES , LOUİS SAGE’IN ONA ÇİZİM VE RESMİN TEMELLERİNİ ÖĞRETTİ. DİNİ ÇALIŞMALARIYLA YETİNMEYEN BOUGUEREAU , AİLESİYLE BİRLİKTE BORDO’DA HAYATA DÖNDÜ VE 1841’DE BELEDİYE RESİM VE RESİM OKULU’NA KAYDOLDU VE SONUNDA ÖZELLİKLİ BİR ÖĞRENCİ OLDU. ŞU ANDA LİTOGRAFİK BASKILAR İÇİN RESİM TAŞ LİTOGRAFİ ATÖLYESİNDE ÇALIŞTI. BEŞ YIL SONRA, BOUGUEREAU SANAT ÇALIŞMA PLANI İLE PARİS’E TAŞINDI – SADECE ÜÇ AYDA OTUZ ÜÇ PETROL PORTRESİNİ TAMAMLAYARAK FİNANSE ETTİĞİ BİR GEZİ.

PARİS’TE RESSAM ÇALIŞMALARINA SADECE ÇİZİM EĞİTİMİ DEĞİL AYNI ZAMANDA TARİHİ KOSTÜMLERİ, ARKEOLOJİ VE ANATOMİYİ İNCELEYEN VE AYNI ZAMANDA SANATSAL TEKNİKLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN PRESTİJLİ ÉCOLE DES BEAUX-ARTS’TA BAŞLADI. AKADEMİK ETKİSİ, ÇOĞUNLUKLA STÜDYOSUNA KABUL EDİLDİĞİ İÇİN FRANÇOİS-ÉDOUARD PİCOT’TAN GELDİ. NEO-KLASİK BİR SANATÇI OLARAK BOUGUEREAU , ESKİ USTALARIN RESME OLAN KLASİK YAKLAŞIMINI, ÖZELLİKLE DE RAPHAEL GİBİRÖNESANS SANATÇILARINI CANLANDIRMAYA ÇALIŞTI . 1850’DE, YİRMİ ALTI YAŞINDA, GENÇ SANATÇI ARAXES KIYILARINDA ÇOBAN TARAFINDAN BULUNAN ZENOBİA PRİX ​​DE ROME’YA SUNDU VE ÜÇ YIL BOYUNCA ÇALIŞACAĞI VİLLA MEDİCİ’YE BİR KONUT KAZANDI.

BOUGUEREAU , KARİYERİ BOYUNCA, YILLIK PARİS SALON SERGİSİNE KATILDI VE ÖLÜMÜNE KADAR DEVAM ETTİ. MİTOLOJİKKARAKTERLERİ ÇOĞUNLUKLA AŞIRI DERECEDE İDEALİZE EDİLMİŞ ANCAK GERÇEKÇİ AYRINTILARLA CANLANDIRIRDI. ŞEHVETLİ PERİLERDEN GÜÇLÜ TANRILARA VE TANRIÇALARA KADAR – BOUGUEREAU BOYALI KONULARA HAYAT VE RUH VERDİ. KLASİK TEMALARA BİR MUHALEFET OLARAK, FRANSIZ RESSAM, AYNI ZAMANDA ÇİNGENELERİN YANI SIRA KIRSAL ALANLARDAKİ BASİT VE MÜTEVAZI KADINLARI DA RESMEDİYORDU. BOUGUEREAU , 1860’LI YILLARDA PARİS’TE RESSAM VE HEYKELTRAŞLAR İÇİN ÖZEL BİR OKUL OLAN ACADÉMİE JULİAN İLE YÜZ YÜZE ÖĞRENCİLERE DERSLER VERDİ. BİR DUL OLAN SANATÇI, EN BAŞARILI ÖĞRENCİSİ ELİZABETH JANE GARDNER İLE EVLENDİ.

BOUGUEREAU , 1885’TE GRANDE MADALYASI MADALYASI GİBİ BİRÇOK ÖDÜL ALDIĞI AKADEMİ TARAFINDAN ÖVGÜYLE KARŞILANDI VE 1905’TE DİĞERLERİ ARASINDA ŞEREF LEJYONU’NUN GRANDE GÖREVLİSİ OLARAK KABUL EDİLDİ. BUNA RAĞMEN, BİRÇOK SANATÇI ÇALIŞMALARINI KÜÇÜMSEMİŞTİR – ÇOĞUNLUKLA EMPRESYONİZM’İN AVANGARD RESSAMLARI. DAHA SONRA, HENRİ MATİSSE VE PABLO PİCASSO GİBİ BİRÇOK MODERN RESSAM ARASINDA KORKACAKTI; POPÜLARİTESİNİ BÜYÜK ÖLÇÜDE DÜŞÜRMEK VE SONUÇ OLARAK GALERİLERİ VE MÜZELERİ ÇALIŞMALARINI DAHA AZ GÖSTERMEYE ZORLAMAK.SONUÇTA, SANAT ESERİ PİYASADAKİ DEĞERİNİ NEREDEYSE YİTİRDİ, ANCAK 1970’LERDEN SONRA SANAT TARİHÇİLERİ TARAFINDAN YENİDEN KEŞFEDİLDİ, BOUGUEREAU’YU ZAMANININ EN İYİ RESSAMI OLARAK KABUL ETTİ.

Next Post

Mannerism – (yapmacıklık)

20 Nisan 2019 0
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.