27 Ocak 2022
  • 27 Ocak 2022

CLAUDE LORAİN

By on 10 Eylül 2019 0 98 Views

Manzara konusunda usta bir isim olan Claude Lorain’in (Klod Loreyn) lavi tekniğinde yapmış olduğu manzara çalışmaları doğayı nasıl resmedebileceğimiz konusunda bize ders vermektedir. İzleyiciye duygusal dışavurumların aksettirildiği bu manzaralarda, çok fazla olmamakla birlikte etkisini hissettiğimiz çizgiler fırça ile yapılmıştır. Bu tür uygulamalarda yumuşak uçlu kıl fırçalar en uygun malzemelerdir. Lorain’in manzara resmindeki uyglamaya benzer bir resim yapmak istersek; çizgiler için ince bir fırçaya (1 ya da 2), tuşeler için (fırça vuruşları) orta boy fırçaya (5 ya da 6), geniş leke alanları için daha kalın bir fırçaya (10 ya da 12) ihtiyacımız olacaktır. Benzer saydam boya tekniklerinde açıktan koyuya doğru giden bir yol izlenir. Önce açık yerleri, sonra orta tonları, en son olarak koyu tonları boyamak gerekir. 

Aziz Angelo Klisesi Önünde Tiber Görünümü, Claude Lorrain
Aziz Angelo Klisesi Önünde Tiber Görünümü, Claude Lorrain 

Claude Lorain bir ağaç etüdünde yaprakları birer birer tanımlamaz. Bunun yerine yaprakların oluşturduğu öbeklerin lekesel etkilerinin üzerinde daha ince fırçayla gelişigüzelmiş gibi görünen fakat oldukça ustalıkla yapılan fırça hareketlerinin ritimsel etkileriyle yaprakları ifade eder. 

Gölgeli yerleri çok detaylandırmadan bir koyu tonla, daha karanlık alanları ise en koyu tonlarla boyayarak hacimsel etkileri ustalıkla ifade eder. 

Claude Lorrain, Barok dönemi Fransız ressam. Lorrain’in sanat hayatı neredeyse bütün yüzyıla uzanır. En erken verdiği işler 1620’nin sonunda olanlardı. Roma’da kaldığı uzun süre boyunca neredeyse tüm artistik stillerle ve ana değişimlere tanıklık etti.

Next Post

15. yy Avrupa Resmi

10 Eylül 2019 0
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.