27 Ocak 2022
  • 27 Ocak 2022

Sulu Boya

By on 11 Eylül 2019 0 81 Views

İlk olarak MÖ 2000’de Mısır’ın “Ölüler Kitabı”nda sulu boya resimler görülmüştür.

Orta Çağ’daki din kitaplarının minyatürlerinde sulu boya kullanılmıştır. İlk sulu boya manzara resmi, 15. yüzyılda Albrecht Dürer (Albireh Dürer) tarafından yapılmıştır. 18. yüzyılda İngiltere’de TURNER, sulu boya resimler yapmıştır. 19. yüzyıldan bu yana sulu boya resim sanatında önemli bir yere sahiptir. (Sanat Terimleri Sözlüğü, Adnan TURANİ, 1998) 

Su ile inceltilebilen bir boya türü olduğu için bu adı almıştır. Suyla inceltilen guaj ve akrilik boya gibi diğer boyalardan en büyük farkı şeffaf olmasıdır. Şeffaf olduğu için resim yüzeyine yapacağınız çizim kendini gösterecektir. Bu nedenle deseni hafif çizmek gerekir. Hatta direkt fırça ile de çizimi, boyayı kapatmayacak, görünecektir.

Yan yana sürülen iki renk suyun yardımı ile kaynaşarak renkler arasında tesadüfi geçişler elde edilebilir.

Renklerin açıktan koyuya doğru değerleri, boyanın istenilen derecede sulandırılması ile sağlanır. Boyanın şeffaf özelliğinden faydalanılarak kâğıdın beyazlığı, renk tonunu açmak için kullanılır.

Rengi koyulaştırmak için boya yoğun kullanılır. İhtiyaç doğrultusunda sürülen boya kuruduktan sonra aynı tonun üst üste sürülmesi hâlinde de renk daha koyu değer kazanacaktır.

Anlaşılacağı gibi beyaz kullanılmaz, açık tonlarda kâğıdın beyazlığından yararlanılır, diğer tonlar boya sulandırılarak bulunur.

Sürülen boyanın üzerinden tekrar geçmek gerekirse boyanın kuruması beklenmelidir. Uygulama için uygun olan fırça türü yumuşak kıl fırçalardır. 

Çabuk kuruyan ve hızlı çalışmayı gerektiren bir tekniktir. Bu yüzden alıştırmalarla teknik tanınmalı ve pratiklik kazanılmalıdır.

Malzemenin taşınması, her yerde çalışabilme gibi kolaylıklarının yanı sıra hataların kolay telafi edilememesi, tekniğin doğru uygulanabilmesi gibi dikkat gerektiren yanları da vardır. 

Sulu boya çalışmalarında açıktan koyuya doğru çalışılır, açık bir zeminin üstünden tekrar geçilebilir; ancak koyu bir zemini düzeltmek mümkün değildir. 

Sulu boya tekniği birkaç şekilde uygulanabilir: 

  • Kâğıt suya batırılır, biraz çektikten sonra üzerine boyalarla çalışılır. 
  • Kâğıt bir sünger parçasıyla zaman zaman ıslatılır. 
  • Çalışırken tekniğe uygun olarak sulu çalışılır. 
  • Kuru zemin üzerine de çalışılabilir (Kuru teknik). 
Next Post

Suluboya yapmak

11 Eylül 2019 0
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.