Diğer malzemelerle karıştırılarak yapılan pastel çalışmaları

Pasteli diğer resim malzemeleriyle karıştırıp kullanmanın bir çok alâka çekici yönleri vardır.

Bunları aramak ve gerçekleştirmek zevklidir.

Pastel çeşitli renk ve tonlarda kâğıtlarla çalışılabilineceği gibi kendimizde suluboya, guvaş veya akrilik sayesinde istediğimiz renkte kâğıtları boyayarak renkli kâğıt yapabiliriz.

Kâğıdın su tesiriyle şişmemesi için en az 125 gr. olan iyi tekstürlü [yapılı) kâğıt suluboya için kullanmalıdır. Pastel çalışmasını sevenlerin kendi kâğıtlarını kendisinin boyamasında fayda vardır. Çünkü, tek renk bir alan üzerine çizmek yerine, konusuna adapte olmuş ve çeşitli renklerden oluşan bir kâğıt kullanmış olacaktır.

Bizim boyadığımız bu fon renklerini pastel çalışırken bazı alanları açık bırakarak daha modern ve özel ve zevkli bir netice elde edebiliriz. Böylece çalışmanın sonunu düşünerek, kâğıtları bu neticeye göre boyama üstün bir zevkin ve tecrübenin semeresidir.

Bu fon renkleri bizi istenilen gâyeye götürmelidir: Fon renkleri bir dominant (hâkim) veya renkli bir tema yaratırlar; belli bir tonal değeri yapmayı kolaylaştırırlar; zaman kazanmaya yadımcı olurlar.

Şundan emin olmalıyız ki eğer bu teknikleri denersek, bunların geniş ve zengin imkanlarını farketmekte gecikmeyeceğiz. Ve kendimizde hatır ve hayalimize gelen yeni buluş ve imkanları tecrübe edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.