Kuru Pastel Tekniği

Pastel, yüzyıllardır sanatçılarca çok sevilen ve çok kulla­nılan tekniklerden birisidir. Okullarda da öğrencileri çok memnun eder, resmi sevdiren bir niteliğe sahiptir.

Pastel, diğer teknikler yanında kendine has seçkin bir ka­raktere sahip asil bir malzemedir. Bazıları bu malzemenin istikrar ve dayanıklılığına inanmaz. Fakat pastel çalışmaları aksine çabuk yıpranır cinsten değildir.

Pastel tonlarının temizliği, tazeliği, yumuşaklığı bu mal­zemenin en iyi yönüdür. Çalışma anında kâğıdı yormamaya, tonları kirletmemeye dikkat sarfetmeli, eskiz çalışırken fü­zenle yapılan desen bittiği zaman, çizginin ahengini bozan fazla füzeni bir fırçayla desene hafiflik kazandırmak için kaldırmalıdır.

Pastel renkleri tazeliklerini devamlı muhafaza ederler. Pastel renkleri ne sararır, ne solar, ne de kararırlar. Dünya­nın her yerindeki sanat galerilerinde saygıdeğer sanatçıların pastel resimleri, inanılmaz ölçüde fiatlarla satılıyor. Şüphesiz her sanat eserine itina ve ihtimam göstermek lüzumunu söy­lemek her halde gereksizdir. Pastel ile çalışılan resimler de ayni ihtimama muhtaçtır. Hatta her hangi bir kaza ile mey­dana gelebilecek bir zararı pastel resimle yağlıboya ve sulu­boyaya nispetle düzeltmek daha kolaydır. Pastel resim çarp­malara dayanıklı olduğu gibi, çerçevelemeden önce olabile­cek lekeleri de kaldırabilmek kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.