Pastel Boya Çalışmasının Karton Üzerine Yapıştırılması

Yeni başlayanların bitmiş bir deseni veya pasteli bir kar­ton üzerine yapıştırmalarında zorluklar çekebilirler.

Kâğıdın şişmemesi veya kabarmaması lekesiz yapışması lâzımdır. Bu­nu” dikkatli bir şekilde kalayca başarmak mümkündür. Kuru­ma sırasında kâğıdın çekebilmesi için kâğıdın arkasını ıslatmalı ve desenden daha büyük, temiz ve beyaz gazete kâğıdını yanımızda bulundurmamız lâzımdır.

A- Desenimizi yüzü altta olmak üzere gazete kâğıdı üze­rine yatıralım. Ve yumuşak bir fırça ile desenin arkasını te­miz bir su ile ıslatarak bir köşeye bırakalım.

B- Desenimizden biraz daha büyük iyi kalite beyaz bir karton alalım ve bu kartona soğuk bir kola tabakası sürelim.

C- Şimdi nemli deseni yavaşça kaldırarak kolalanmış karton üzerine desenli kısım üste gelecek şekilde koyalım : Bunun üzerine de temiz bir gazete kâğıdı kapatalım.

D- Desenin ortasından başlıyarak yılankavi şekilde hareketle ortadan kö­şelere doğru elimizde oğalım. Bu işte acele ve telâş etmemek gerektir. Yapıştırma esnasında az bir Pastel gazete kâğıdında kalabilir, bunun hiç önemi yoktur.

E- Desen ile karton arasında hava kabarcıkları bulun­madığına kanaat geldikten sonra, desenimizin üzerini temiz kâğıtlarla kapatır ve hepsini birlikte iki düz pano arasına koyarak hafif bir ağırlık arasında bir gece kurumaya bırak­malıyız.

Bu metodun bir başka çeşidi de desen kâğıdımızı önce karton üzerine yapıştırarak çalışmaya bundan sonra başla­mak şekliyle de olabilir.

Bir Cevap Yazın