Pastel Boya Tekniğinde Tonalitenin önemi :

Bir pastel kalemini bastırarak veya bastırmadan kullan­dığımızda çıkan sonuç bir renk değişimi değil bir ton değişimidir.

Bir de rengin ton değeri var ki bu; o rengin parlak­lık, yani şiddet derecesidir. Renklerin ton değerleri en açıktan en koyuya doğru gider. Tonal değeri görebilmenin en basit yolu, siyah-beyaz bir fotoğrafı gözümüzde canlandırmaktır. Açık koyunun çeşitli dereceleri tonal değerin dereceleridir.

Renkler, açık veya koyu oluşlarına göre tonal değer olarak fark edilebilirler. En doğru tonaliteyi bulabilmek için, iyi bir görüş muhakemesine sahip olmalıdır. Buna varmak için çok müşahede yapmalı, çizdiğimiz desenin çeşitli bölümlerini akıllıca düşünmelidir.

Meselâ; bir manzarada dağların gökyüzünden hangi öl­çüde, ne kadar nispette daha koyu olduğunu kestirmek lâzım­dır.

Bir başka misal; yola düşen güneş ışığının ufuktan, gök­yüzünden daha açık olup olmadığını kestirmek süreceğimiz rengin tonalitesini tanımak bakımından çok önemlidir : Çünkü, resmin çeşitli bölümlerinin ton değerleri renkten da­ha önemlidir. Konuyu tonalite bakımından görebilmek için ona gözlerimizi kırparak baktığımızda açık-koyu farklarını daha iyi görebiliriz. Ayni metodu çalışmamızı yaptığımız kâ­ğıda da uygularsak tonları kâğıda daha iyi yerleştirme imka­nı buluruz.

Bir Cevap Yazın