Pastel Boya’da Yapılan Hataların Düzeltilmesi

Yanlışları silmek için yumuşak bir silgi şarttır. Silgiyi parmaklarımız arasında yumuşak tutmalıyız. Silgi ve sert tüylü bir fırça sayesinde pastel silinebilir. Ve yeniden istenen düzeltme yapılabilir.

Pastel çalışmalarının düzeltilmesi :

Bir pastel tabakasını silmek veya düzeltmek istersek, sert bir fırçayla sürtmek ve çıkan pastel tozunu üfleyerek resim­den uzaklaştırmak lâzımdır. Pastel tozu kâğıt greninden çı­kacak fakat, hafif bir leke bırakacaktır. Bu leke kalsın; üze­rine süreceğimiz yeni pasteli daha iyi yapıştırabilmede bir alt tabaka olacak ve üzerine süreceğimiz yeni renk ile de kaybola­caktır. Yanlışları düzeltmek kolaydır : (önce fırça ile pasteli çıkarmalı, sonra da üzerine doğru tonu koymalıdır.) Eğer kâ­ğıdın rengini görmek istiyorsak lekeyi silgiyle çıkarabiliriz. Bu çok önemli bir tekniktir. Çünkü yeni başlayanların desen­leri pastel yığılmalariyle bozulabilir.

Kâğıdın tutabileceği bir pastel miktarı vardır, bu nokta­ya gelindiğinde kalınlaşmış pastel tabakası üzerine düzeltme­ler yapmak lâzımdır. En iyisi düzeltilecek kısmı fırçalamab böylece kâğıt gereksiz renk tabakalarından arındırılıp yeni­den çizilmeye ve boyanmaya hazır duruma getirilir. Bu tek­nik, yapacağımız desenlerde düzeltmeleri kolayca yapabilmek için emniyet ve güven verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.