Pastel Boya’ya Başlarken

Pastel Boya Tekniğinde Kullanılacak Malzemeler :

Pastel çalışmalarına yeni başlayanlar çok az bir malze­meyi kâfi görmelidir, ilk defa başlayan için, geniş bir boya malzemesi her halde şaşırtıcı olacak, cesareti de kırılacaktır. Az renkli bir pastel kutusu ile işe başlamak tavsiye edilir. Ge­nellikle basit bir bağlangıç daha büyük bir anlatım serbest­liğine de imkân verecektir. Şu halde; az bir renkle gönlümüz- ce çalışmalı. Az malzeme başlangıç için bir yardımcıdır, tek­niğe hakimiyeti de kolaylaştırıcıdır. Tecrübemiz arttıkça malzememizi zenginleştirmek ve çoğaltmak çok akıllıca bir hareket olur.

Başlangıç için gerekli malzemeler :
  1. — 15 veya 30 renkli bir pastel kutusu. Az renkle çok şey öğrenilebileceği unutulmamalıdır ve bu tavsiye bütün tek­nikler için geçerlidir.
  2. — Füzen için kullanılan gri desen kâğıtları veya Ing­res kâğıdı.
  3. — 33×48 boyutunda düz bir altlık. Bu yarım resim kâ­ğıdı için bir altlıktır. Kâğıdı altlığa eklemek için lâstik bant­lar veya başka tutturucular gereklidir.
  4. — Sert tüylü eski bir fırça ve yanlışları düzeltmek için yumuşak bir silgi gereklidir.
  5. — Ayrıca yumuşak bir kurşunkalem, bir kaç parça fü­zen ve ince uçlu bir keçe kalem eskizler veya ilk çizgiler için gereklidir. Bu basit ve ucuz malzemeyle pastel tekniğine en iyi şekilde başlanabilir. Bu çalışmalarımız üzerine tek tek ay­nı boyda kâğıt örterek onları desen kartonları içinde dolap veya çekmece gibi bir yerde saklamamız yeterlidir.

Bir Cevap Yazın