Pastel Çalışmalarını Çerçeveleme Teknikleri

Pastel çalışmalarına alâka duyup çalışmalar ilerledikçe güzel resimler yapacağımız tabiidir. Bunun neticesinde saklayabileceğimiz ve çerçevelemeye lâyık eserler olacaktır.

Çünkü her samimi didinme ve çalışmalar mutlaka güzel bir so¬nuca bağlanacaktır. Beyaz veya hafif renkli bir paspartu eserimizin çehresini değiştirir.

Her an elimizin altında çeşitli boyutlarda paspartular bulundurmamız lâzımdır. Resmimizi paspartu içinde görmek eksik veya fazla taraflarını da bize tanıtacaktır. Bir desenin, bir boya resmin takdim şekli çok önemlidir. Çalışmaya en uygun çerçeveyi özenle seçmeliyiz.

Pastel çalışmaları üç çeşitte çerçevelenir :

1 — iki cam arasında çerçeveleme,

Burada pastel cama değer, desenin arkası ise başka bir cama veya arkaya konan plâkaya yaslanır. Bu şekilde desen aynı boyda bir çerçeveye yerleştirilebilir, veya çerçeveiz teşhir edilir.

Bu metodun kötü yönü, pastel bazı noktalarda cama yapışabilir. Eğer sıcaklık değişiklikleri sonucu kâğıt kabartı yaparsa, cama yapışan pastel üzerinde gölgeler meydana gelir. Bu da arzulanmayan bir neticedir. Bu metod iyi değildir.

2 — Paspartulu çerçeveleme,

Paspartu ile çerçeveleme en emin bir metoddur. Pas- partu için kesilen ve ortası pencere gibi oyulan mukavvanın kalınlığı, (5 mm. veya daha fazla) olabilir ve bu pastelin cama temasını önler.

Bundan başka paspartunun açık ve tek rengi çerçeve ile resim arasında sakin bir geçiş alanı sağlar

3 — Paspartusuz çerçeveleme.

Paspartusuz çerçeveleme ise doğrudan doğruya yağlıboya resimler için kullanılır. Fakat bu tür bir çerçeveleme mkodu pastel için de kullanılabilir.

Pastelin cama değmesini önlemek için cam altına çerçevenin içe bakan kısmı boyunca aşağı yukarı 5mm. kalınlığın da ve çerçevenin yüksekliğini geçmeyen ince bir tahta parçası konur. Bu şekilde basit bir kâğıt üzerindeki pastel desenini İyi kalite bir karton üzerine yapıştırmamız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.