Pastel ile Kroki İçin Gerekli Malzemeler

Krokiler için az bir pastel ve bir kaç konte parçası veya füzen gibi en az malzemem yanında, aşağı yukarı 25 x 35 bo­yunda çeşitli renkte kâğıtlardan meydana gelen bir kroki blok’u (cilbent) yeterlidir.

Bu cilbent’e aynı boylarda koru­yucu pelür kâğıdı da konmalıdır. Kroki çalışmalarından son­ra resimlerimizin birbirini kirletmemeleri için resim arala­rına koruyucu pelür kâğıdı koymayı ihmal etmemeli. Dosya­mızı lâstik bir bantla kapalı tutmalıyız.

Pastel parçaları pi­rinç unu veya içinde, pamuk olan bir küçük kutu içinde sak­lanmalıdır. Bundan başka, oturarak çalışırken, kutu içindeki pastel parçalarını üzerine dökmek için bir ince karton veya bir gazete de olabilir. Yanımıza yumuşak bir silgi de almayı unutmamalıyız.

Uzun gezilerimizde, tatillerde daha büyücek ve daha uzun müddetli etüdler yapmak isteyebiliriz. Onun için taşınabilir bir sehpa, kontraplak bir altlık, büyük boy kâğıtlar lâzımdır.

Burada daha özenle çalışmayı yürütebilece­ğimiz çok renkli ve nüanslı bir pastel takımına ihtiyaç du­yulabilir. Bir tabure veya hafif cinsten ayaklan kıvrılabilen bir sandalye de bulundurmak daha rahat bir çalışma zemini için vazgeçilemez.

Sehpadan vazgeçilebilir, altlığımızı bir ağa­ca veya bir kayaya yaslayabiliriz. Fakat bu çaışmanın şüphe yok, zorlukları vardır. Ne kadar iyi kalite malzemeyle ve ne kadar rahat bir yerleşme içinde olursak o kadar güzel şeyler yapma imkânımız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.