Suluboya Tekniğinde dikkat edilecek noktalar

Suluboyaya Giriş

Suluboya’ya başlamadan önce kompozisyonumuzla ilgili gerekli düzenlemelerde bulunmamız gereklidir.

Öncelikle suluboya tekniğiyle çalışmak istediğimiz bir konunun, sert bir kalemle önemli noktaları önemli maşlar, başlıca ağırlıklar ve temel çizgileri belirlemizde fayda vardır. Bu yüzden önce çalışma palanlamamıza göre kompozisyonumuzu ya hafif tonlu çizgilerle ya da koyu tonlu çizgilerle tasnif etmeliyiz.

Bundan sonra hafif bir süngerle (Tabii sünger) kâğıt hafifçe ıslatılır. Burada kullanılacak kağıdın suluboya kağıdı olarak suyun kağıdın grenlerinde taşıyacak kapasitede olması şartdır.

Suluboyanın kâğıda iyice yapışabilmesi ve suluboya renklerinin alanın her yerinde aynı dağılabilmesi için kâğıdı ıslatıyoruz.

Eğer sulu­boyayı kuru kâğıtta çalışırsak sulu vuruşlar kâğıt üzerinde sı­nırlanacak ve tahditlenecek (suyun yarattığı sunî gerilim) yer yer kıyıya doğru çekilen boyalar hiçte güzel olmayan renkli boya birikintileri çizgiler meydana getirecektir. Bu özellikler suluboyada renk üzerine renk sürmenin zorlukları­nı meydana çıkarıyor. Kenarlar üzerinde ayrı fırça vuruşlarıyla boyamak gerekecektir.

Suluboya tekniğinin özelliği olarak beyaz kullanmamak gerektir.

Çalışmada tutulacak prensip; evvelâ konunun verdiği ko­yu olmasını dilediğimiz kısımlardan başlanmalıdır. Bu kısım­lar hafifçe çektikten ve kuruduktan sonra, aydınlık kısımları boyayarak, daha sonra da yarım aydınlık kısımların boyanmasıyla resim bitirilir.

Resim tamamlandıktan sonra gözü­müzde noksanlık hissi yaratan kısımlar bulunabilir. Bu da son bitirme işlemi olarak (bazı çizgilerin ve detayların şiddetlendirilmesi) gereklidir.

Bu en son rötuşlar yapılırken bitmiş ve boyanmış olan kısımları, maşları, değiştirmemek lâzımdır. Eğer bitmiş kısımlar (maşlar) üzerinde oynayacak veya de­ğiştirecek olursak resim kirlenir ve aradığımız şeffâflığı kay­beder. Oysa, şeffâflık suluboya tekniğinin temel kalitesidir.

Ayrıca renkler, teknik gereği ne kadar fazla su ile karıştırı­lırsa, o kadar ışıklı ve aydınlık düşerler. Bundan ötürü suyu tutan büyük fırçalar kullanmak faydalıdır. Fakat, bu fırça­ların ucu noktalı olması da unutulmamalıdır.

Suluboya resim, çabuk not alma tekniklerinden birisidir. Fakat tatminkâr ve memnun edici bir sonuç için, hiç şüphesiz çok pratik ve tecrübe yapmaya ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın